Saugos diržai automobiliuose pradėti naudoti 1930 m., kai keli gydytojai įsirengė juos savo automobiliuose ir paskatino automobilių gamintojus saugos diržus įtaisyti visuose naujuose automobilių modeliuose. 2013 m. tyrimais buvo nustatyta, kad saugos diržų naudojimas yra efektyviausia priemonė, sauganti nuo sužalojimų ir mirties avarijos atveju. Anglijos tyrėjai nustatė, kad Didžiojoje Britanijoje kasmet būtų galima išsaugoti daugiau nei 300 gyvybių, jei visi važiuojantieji automobiliais segėtų saugos diržą.
Saugos diržų naudojimas automobiliuose tapo neatsiejama ir neginčijama saugaus eismo dalimi, tačiau pasitaiko atvejų, kai naudojami neteisingai saugos diržai gali sukelti pasismaugimo grėsmę vaikams, ypač jei automobilyje vaikai yra neprižiūrimi suaugusiųjų. Ši grėsmė padidėjo 1996 m., kai buvo išrasti saugos diržai su įtampos ribotuvu, kuris saugos diržą apriboja taip, jog jis gali tik sutrumpėti. Būtina akcentuoti tai, kad didesnį pavojų kelia ne tie diržai, kuriais vaikas prisegamas automobilinėje kėdutėje, o tie, kurie paliekami šalia nenaudojami. Nelaimė įvyksta tada, kai vaikas žaisdamas su diržu apsisuka jį aplink kaklą ir yra aktyvuojamas įtampos ribotuvo užrakinimo mechanizmas. Tokiu atveju diržo nebegalima atlaisvinti ir vienintelė galimybė išgelbėti vaiką – nukirpti saugos diržą. Neturint tam tinkamų priemonių po ranka, pasekmės gali būti negrįžtamos.
Deja, visai neseniai toks įvykis pašiurpino ir Lietuvą, kai automobilyje saugos diržu pasismaugė 10 metų neturintis berniukas. Kad tokių baisių istorijų nepasikartotų, tėvai ir kiti suaugusieji privalo imtis atitinkamų prevencijos priemonių:
- Visada atidžiai prižiūrėti vaikus automobilyje ir niekada nepalikti jų vienų jame. Automobilis yra transporto priemonė, ne žaidimų aikštelė.
- Visada užrakinti transporto priemonę, kad vaikai negalėtų patekti į ją vieni.
- Mokyti vaikus nežaisti su saugos diržais, pasakoti jiems apie galimą pasismaugimo riziką.
- Jei saugos diržai, esantys šalia vaiko, yra nenaudojami, išimti juos arba „užrakinti“ pagal automobilio gamintojo instrukciją, kad vaikas negalėtų jų ištraukti.
- Visada automobilyje turėti priemonę, kuria būtų galima nukirpti diržą nelaimės atveju.
Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras ragina gyventojus naudoti saugos diržus pagal paskirtį ir pasirūpinti, kad jie netaptų grėsme vaikams.
Pagal Lietuvos ir užsienio literatūrą parengė Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro visuomenės sveikatos administratorė Justina Račaitė.